ROK 2017POZVÁNKA NA VÝSTAVU: GRAFICKÝ KABINET

Od 9. 6. 2017 do 5. 9. 2017, Galerie Diamant.POZVÁNKA NA VÝSTAVU: MALÍŘI SOUČASNOSTI - SOCHAŘI MINULOSTI

Od 31. 3. 2017 do 26. 05. 2017, Galerie Diamant.POZVÁNKA NA VÝSTAVU: MALÍŘI MINULOSTI - SOCHAŘI SOUČASNOSTI

Od 10. 2. 2017 do 26. 03. 2017, Galerie Diamant.ROK 2016JUDR. JOSEF LHOTA (1928 - 5.12.2016, Praha)

Ve věku 88 let zemřel tiše zasloužilý člen spolku Mánes JUDr. Josef Lhota.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: STANISLAV HANZÍK

Od 23. 11. 2016 do 29. 01. 2017, Galerie Diamant.

Stanislav Hanzík hovoří o své cestě uměním.


BENEFIČNÍ AKCE PRAHA PRO STŘEDNÍ ITÁLII 2016

20. 9. 2016 v 19.00 hodin, Italský kulturní institut

Dovolujeme si vás pozvat na benefiční akci konanou ve prospěch italských měst postižených zemětřesením.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: MOŘE CEST

Od 9. 9. do 30. 10. 2016, Galerie Diamant.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: ŠEST SOCHAŘŮ Z MÁNESA

Od 14. 7. do 4. 9. 2016, Rabasova galerie Rakovník

Dovolujeme si vás pozvat na výstavu mimo domovskou výstavní síň, která představí tvorbu šesti našich členů.


POZOR GALERIE UZAVŘENA

Ve dnech 5.-6.7.2016 bude Galerie Diamant uzavřena.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: ČESKÁ KRAJINOMALBA ze sbírek Kooperativy

Od 27. 5. do 24. 8. 2016, Galerie Diamant


VZPOMÍNKOVÁ AKCE - 196. výročí narození Josefa Mánesa

Dne 12. května jsme si připomněli 196. výročí narození našeho patrona Josefa Mánesa. Pří této příležitosti předseda spolku Ivan Exner uctil jeho památku a současně položil květiny na hroby dalších našich členů Luďka Marolda, Antonína Slavíčka a Františka Jiroudka. Spolek výtvarných umělců Mánes je hrdý na své slavné členy a vždy se hlásí a bude hlásit k jejich odkazu.


VZPOMÍNKOVÁ AKCE - 100. výročí úmrtí Stanislava Suchardy

U příležitosti 100. výročí úmrtí Stanislava Suchardy (12. listopadu 1866, Nová Paka – 5. května 1916, Praha) proběhla vzpomínková akce na Vyšehradském hřbitově u hrobu Stanislava Suchardy, vynikajícího sochaře, profesora a předsedy S. V. U. Mánes. Za S. V. U. Mánes promluvil předseda spolku Ivan Exner a jednatel a člen Nadace Stanislava Suchardy Michael Zachař.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU A LITERÁRNÍ VEČER

Dovolujeme si vás pozvat na výstavu a literární večer DIOVY HROZNY, který představí tvorbu velkého příznivce a člena S.V.U MÁNES Andrey Ballardiniho.


OSLAVTE S NÁMI 100. VÝROČÍ ÚMRTÍ STANISLAVA SUCHARDY

V tomto roce si připomínáme 100. výročí úmrtí předního secesního sochaře člena S.V.U MÁNES Stanislava Suchardy (1866 - 1916). U této příležitosti proběhnou dvě vzpomínkové výstavy, na něž vás srdečně zveme.


Ak. arch. VLADIMÍR HORA (1931 - 23.4.2016)


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: FRANTIŠEK KAVÁN - KRAJINY

Od 8. 4. do 22. 5. 2016, Galerie Diamant


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: JUBILANTI MÁNESA 2016

Od 12. 2. do 26. 3. 2016, Galerie Diamant


SERIÁL STAŘÍ MISTŘI PŘEDSTAVÍ I TVORBU ČLENŮ S.V.U MÁNES

V právě probíhajícím projektu iDnes STAŘÍ MISTŘI bude představena i tvorba dvou členů S.V.U. Mánes. Tvorba ak. mal. Květy Pacovské bude uvedena 23.2.2016 a 1.3.2016 bude cyklus uzavřen portrétem ak. soch. Josefa Klimeše.


VÝSTAVA POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ V GALERII DIAMANT PRODLOUŽENA

Dovolujeme si všem příznivcům české krajinomalby oznámit, že pro velký zájem je výstava pořádaná v galerii Diamant prodloužena do 31.1.2016.


VÁŽENÍ PŘÁTELÉ,

dovolte mi, abych Vás s nástupem nového roku srdečně pozdravil a popřál Vám mnoho štěstí, zdraví, klid a harmonii v tak překotném a chaotickém čase – světě.

Rád bych pár slovy zhodnotil minulý rok z pohledu Mánesa.

V našem bohatém výstavním programu a spolkové činnosti dominovala výstava krajinomalby v Jízdárně Pražského hradu a v naší domovské galerii Diamant. Byla to velká příležitost pro spolek Mánes zorganizovat a představit monumentální výstavu, která dokumentovala více než dvěstě let české krajinomalby. Dle ohlasů společnosti a ojedinělých kritik odborníků lze usoudit, že tato monumentální výstava byla společností přijata s velikým zájmem, dá se říci s nadšením. Za pouhé dva měsíce, které jsme měli v Jízdárně k dispozici, navštívilo tento „chrám krajinomalby“ 35 000 návštěvníků v nezkreslených číslech. Není to namyšlené ani neskromné, když řeknu, že jsme s tímto zájmem počítali a také to byl hlavní důvod k realizaci tohoto projetu. Třicetiletá absence krajinářských výstav v hlavních a renomovaných síních a galeriích nám dala oprávnění k těmto úsudkům. Znovu se ukázalo, že česká společnost miluje svou zem a krajinářství. Spolek Mánes po celou svou hlubokou historii akcentoval velké české malíře a považoval je za pilíře českého umění a vlastenectví. Vystavoval jejich práce, organizoval jejich výstavy a jejich životní a umělecké zápasy vydával ve svých edičních řadách a katalozích. Výstavou Má vlast jsme jen pokračovali v duchu mánesáckých tradic s vědomím všech hodnot, které každá generace Mánesa dědí po svých předchůdcích.

Opravdu velkou podporou pro výstavní komitét a spolek Mánes byly krásné reakce, ohlasy a příspěvky stovek návštěvníku obou galerií, kde tato národní výstava probíhala. Bez této reflexe by byla v budoucnu naše činnost daleko složitější. Již dnes jsme si jistí, že výstava Má vlast nebyla poslední příležitostí k oslavě českého malířství v této velikosti. Srdečně zvu všechny návštěvníky a příznivce Mánesa i v roce 2016 na výstavy spolku Mánes pořádané v jeho domovské Galerii Diamant. Ještě jednou přeji všem přátelům Mánesa zdraví, jasnou mysl, kritické uvažování, nebojácnost a selský rozum.

S poděkováním a úctou

Ivan Exner,

předseda S. V. U. Mánes.ROK 2015POZVÁNKA NA VÝSTAVU: POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ

Od 11.11. do 10. 1. 2016, Galerie Diamant

Vážení přátelé, bylo nám líto se s výstavou Má vlast rozloučit po dvou měsících, a proto jsme se rozhodli uspořádat výstavu novou s názvem Pocta české krajinomalbě, která obsahuje část děl vystavených na předchozí výstavě a z větší části je doplněna novými, dosud nevystavenými obrazy. Opět se můžete v Galerii Diamant setkat s krásou a umem našich umělců. Uvidíte zde další skvosty našich významných krajinářů (Bubeníček, Havelka, Hudeček, Chittussi, Kalvoda, Kaván, Kosárek, Lebeda, Macoun, Mařák, Multrus, Nejedlý, Preisler, Rabas, Slavíček, Ullmann a další). Kurátorem je PhDr. Michael Zachař a instalaci provedl ak. mal. Ivan Exner. Cena vstupného je 50 Kč a 30 Kč (snížené vstupné). Výstava bude otevřena do 10. 1. 2016. K této výstavě také připravujeme kurátorskou prohlídku spojenou s besedou na téma české krajinomalby. O termínu Vás budeme informovat.

Dovolte nám Vás pozvat i na tuto výstavu.

Spolek výtvarných umělců Mánes

POZVÁNKA


VÝSTAVU MÁ VLAST NAVŠTÍVIL PREZIDENT REPUBLIKY

V úterý 6. 10. 2015 navštívil výstavu Má vlast – pocta české krajinomalbě pan Miloš Zeman, prezident České republiky. Výstavou ho provedli autor výstavy a předseda Spolku výtvarných umělců Mánes pan Ivan Exner a kurátor výstavy pan Michael Zachař. Pan prezident projevil živý zájem o výstavu. Zajímal se o jednotlivé autory naší krajinomalby a její významné představitele jako např. Adolfa Kosárka, Josefa Navrátila, Václava Radimského, Antonína Slavíčka a další mánesáky. U obrazu předčasně zemřelého Herberta Masaryka diskutoval se svými průvodci o tomto talentovaném tvůrci. Po prohlídce výstavy se zapsal do pamětní knihy a poté následovala v přilehlé kavárně debata s představiteli spolku především na spolkové téma.


ZVEME VÁS NA KURÁTORSKÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY MÁ VLAST - POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ

V Jízdárně Pražského hradu se v následujících termínech uskuteční komentované prohlídky pod vedením kurátora výstavy PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.

Čtvrtek 24. 9. 2015 od 15 hod,
sobota 3. 10.2015 od 11 hod,
čtvrtek 22. 10. 2015 od 15 hod.

Délka kurátorské prohlídky je 60 - 90 minut. Platí na ni běžné vstupné. Počet osob ve skupině je omezen a je třeba si účast rezervovat na e-mailu info@vystavamavlast.cz .


VERNISÁŽ VÝSTAVY MÁ VLAST - POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ

V podvečer 3.9. 2015 proběhla v historických prostorách Jízdárny pražského hradu a přilehlých zahradách slavnostní vernisáž dlouho očekávané výstavy mistrů české krajinomalby 18. až 21. století pod názvem Má vlast – pocta české krajinomalbě. Výstava je pořádána po velmi dlouhé odmlce, koná se po více než 30 letech. V expozici jsou vystaveny práce ze sbírky Pražského hradu, které ještě nebyly veřejně představeny. Dále zahrnuje slavná díla našich krajinářů z veřejných sbírek, desítek galerií i soukromých kolekcí.

Na vernisáži promluvili představitelé organizátorů výstavy - předseda Spolku výtvarných umělců Mánes ak. mal. Ivan Exner a zástupce Kanceláře prezidenta republiky Mgr. Radek Augustin, ředitel analytického odboru.

Před vlastním otevřením výstavních prostor všechny přítomné s její koncepcí a obsahem seznámil kurátor výstavy PhDr. Mgr. Michael Zachař.

MÁ VLAST - film

MÁ VLAST - objednávka publikace


REAKCE NA VÝSTAVU MÁ VLAST - POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ

Drazí přátelé a kolegové z Mánesa, pane Předsedo,

gratuluji Vám k připravované jedinečné výstavě Má vlast - pocta české krajinomalbě, která se bude konat v Jízdárně pražského Hradu a v prostorách galerie S.V. U. Mánes. Je to velký úspěch pro spolek, je to akce mimořádná z hlediska uměleckého, naučného i společenského.

Hloubka zvoleného perspektivního záběru této výstavy je skutečně překvapivá, stejně jako nebývalý počet vystavených děl a autorů, představujících to nejlepší z české malířské tradice.

Výstava spravedlivě vyzdvihuje výsledky pojetí malířského žánru, který je tak blízký českému cítění a povaze. Obrazy, které jste vybrali, nevypovídají pouze o schopnosti předních českých umělců zachytit na plátně barvami krásu krajiny a lásku k rodné zemi, ale promlouvají také o její vnitřní podstatě.

Jako člověku v Čechách narozenému a odrostlému, nyní žijícímu v zahraničí, zůstane navždy zachován v srdci pocit krajiny přívětivé, učící vlídnosti i neokázalosti a také životu v souladu nejen s přírodou, ale také se sebou samým a s ostatními lidmi.

Váš

Andrea Louis Ballardini


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: MÁ VLAST - POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ

Od 4.9. do 1.11. 2015, Jízdárna Pražského hradu

WEB VÝSTAVY MÁ VLAST

Spolek výtvarných umělců Mánes se stal iniciátorem a spolupořadatelem společně se Správou Pražského hradu výstavy MÁ VLAST – POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ, která bude probíhat v Jízdárně Pražského hradu v září až listopadu tohoto roku. Dovolte mi na úvod napsat pár slov.

Spolek výtvarných umělců Mánes vznikl v roce 1887 a existuje dodnes. Členy spolku byli od samého počátku ti nejlepší výtvarní umělci své doby. Vždyť prvním starostou se stal Mikoláš Aleš a spolek se hned při vzniku přihlásil k odkazu Josefa Mánesa.

Každý umělec se musí zabývat otázkou, odkud jde a kam. Pokud hledá odpověď, musí znát svou historii, zem, své předky. Jednou ze základních hodnot je vztah k vlasti. V současné době, v globálním světě bez hranic, ale také bezbřehosti, se stává slovo vlast, ve smyslu hrdosti a náležitosti, polemickým a vyzývá k diskusi. Vlast je synonymem krajiny a krajina tichým svědectvím našich dějin - místo, které vlastníme v srdci i na zemi.

A právě náš spolek je důkazem a součástí tohoto slova. S.V.U. Mánes od svého počátku sdružoval malíře, sochaře, architekty, skláře, kunsthistoriky a stal se součástí našeho kulturního a společenského života. Zároveň vždy, v celé své historii trvá na kvalitě a prověřených hodnotách. Svou autoritou pomáhal budovat vlastní stát. Je spolkem masarykovským a vedle svého vlastenectví „otvíral okna do Evropy“. Proto i na výstavě MÁ VLAST – POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ je většina prezentovaných děl pracemi „mánesáků“.

Výstava takového rozsahu a kvality je zde poprvé. Jediná srovnatelná expozice s naší současnou byla uspořádána před dvaatřiceti lety! akademikem Jiřím Kotalíkem ve Valdštejnské jízdárně. Jsem přesvědčen, že česká veřejnost po desetiletích naprosté vyprahlosti a marného čekání na umění, které je pro člověka a není odtrženo od jeho podstaty, ocení tuto chvíli a možnost zhlédnout ta nejlepší díla vzniklá v průběhu 18. – 21. století. Pozorný divák pochopí, že poslední století a čtvrt jsou dějiny naší kultury a výtvarného umění provázány se Spolkem výtvarných umělců Mánes tak silně, že lze prohlásit: S.V.U. Mánes je neoddělitelným fenoménem české kultury a umění. Když řekneme Mánes, mluvíme o nejlepších umělcích tohoto národa.

Posuďte sami: Mikoláš Aleš – první starosta spolku, Bauch, Benda, Beneš, Braunerová, Blažíček, Boettinger, Bílek, Cimbura, Čapek, Dvořák, Eliáš st., Engelmüller, Filla, Fragner, Gočár, Gutfreund, Grus, Havelka, Hejna, Hoffbauer, Adolf Hoffmeister, Holan, Holub, Holý, Honsa, Hudeček, Hubáček, Chochol, Istler, Janák, Janeček, Jíra, Jiránek, Jurkovič, Justitz, Jiroudek, Kafka, Kaloč, Kalvoda, Kaván, Klimeš, Kodet, Koníček, Kotěra, Kremlička, Kuča, Kuba, Kubín, Kubišta,Kupka, Kysela, Lada, Liesler, Lauda, Lolek, Makovský, Masaryk, Mařatka, Muzika, Nechleba, Nejedlý, Novotný, Nowak, Paderlík, Panuška, Piskač, Plečnik, Preissig, Preisler, Procházka, Prucha, Rabas, Rada, Radimský, Ronovský, Schwaiger, Sklenář, A.Slavíček, J.Slavíček, Stefan, Stretti, Sucharda, Svoboda, Svolinský, Sychra, Šaloun, Šíma, Šimoun, Špála,Špillar, Štursa, Tittelbach, Štyrský, Švabinský, Toyen, Trampota, Trnka, Ullman, Uprka, Wachsman, Zábranský, Zrzavý, Žufan a mnozí další.

Na výstavě sami uvidíte krásu krajiny ztvárněnou našimi nejlepšími malíři. Doufám, že i Vás téma MÁ VLAST – POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ zaujme a přijdete se podívat.

Ivan Exner

předseda S.V.U. MánesPOZVÁNKA NA VÝSTAVU: MÁNES NA ZÁMKU VRBIČANY

Od 3. 6. do 28. 6. 2015, Galerie Diamant

POZVÁNKA

Ochutnávka z vernisáže


POZVÁNKA NA VÝSTAVU SKUPINY RUBIKON V GLASMUSEU FRAUENAU

Moderní sklářské muzeum v rámci oslav svých 40. narozenin představuje rovněž práci českých sklářských výtvarníků sdružených ve skupině RUBIKON.

Reportáž ze zahájení oslav

GLASMUSEUM FRAUENAU


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: MICHAEL RITTSTEIN - LITOGRAFIE

Od 27.5. do 21.6. 2015, Galerie Hollar


SIMEONA HOŠKOVÁ (13.3.1945, Písek - 17.5.2015, Praha)

V 70 letech zemřela v neděli historička umění, kurátorka, redaktorka, překladatelka a členka S.V.U. Mánes paní Simeona Hošková. Zemřela po těžké nemoci, se kterou bojovala 15 let.

Wikipedie


12.5. 2015 - 195. výročí narození Josefa Mánesa


POZVÁNKA NA SEMINÁŘ

Kdy: 11.5. 2015

Kde: Alma Mater Studiorum Università di Bologna, Itálie

Téma: Kulturní a umělecké vazby mezi Itálií, Čechami a Moravou v 16. - 18 století

PROGRAM

Drazí přátelé z Čech a kolegové ze S.V.U. Mánes, dovoluji si Vás alespoň prostřednicvím internetu pozvat na seminář, který se bude konat na bolońské univerzitě 11.května, Aula Magna školy Dějin Umění, Piazza Giorgio Morandi, na téma kulturních a uměleckých vazeb mezi Itálií, Čechami a Moravou v 16. - 18 století.

Tradice svazků rodiny Ballardini s Prahou a Čechami bude zastoupena mou dcerou Laurou, která představí zmapované dílo a nově uspořádaná fakta o pádovském sochaři Oktáviovi Mostovi, autora stylově inovativního sousoší sv. Václava na Karlově mostě.

Přátelsky Vás všechny pozdravuje

Andrea Ballardini


27. 4. 2015 - 128. výročí založení spolku S.V.U. Mánes


UPOZORŇUJEME

vás na článek paní Kristýny Drápalové Mánes nad propastí a naši reakci na tento článek v sekci napsali o nás.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: JUBILANTI MÁNESA 2015

Od 2. 4. do 29. 5. 2015, Galerie Diamant

POZVÁNKA


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: JASAN ZOUBEK - MEZI VRSTVAMI

Od 1.4. do 14.6. 2015, ArtInPark gallery

Zveme vás na výstavu člena S.V.U. Mánes syna sochařů Evy Kmentové a Olbrama Zoubka, který patří mezi nejvýznamější české sochaře střední generace. Jeho díla jsou nesmírně náročná na provedení, ať už pracuje s dřevem, papírem, betonem, kamenem, bronzem či osinkocementem. Práce Jasana Zoubka jsou intelektuální, zároveň však úzce spjaty s materiálem - čisté, hluboké a monumentální. Jsou to jakési výtažky abstrakce z přírody: krajiny, vrstvení, zlomy, rozpady ... Vše odkazuje k inpiraci přírodou v jejím koloběhu a zákonitostech.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: IGOR HLAVINKA - S FANTOMY NA OLŠANECH

Od 30.3. do 2.5. 2015, Kavárna Velryba

Zveme vás na výstavu člena S.V.U. Mánes, akademického malíře Igora Hlavinky, tentokrát na fotografie fantomových bytostí, které potkal na svých olšanských procházkách.


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: IVAN EXNER v Galerii Kooperativa

Od 13.3. do 22.5. 2015, Galerie Kooperativa

Zveme vás na retrospektivní výstavu člena a jednatele S.V.U. Mánes akademického malíře Ivana Exnera, která u příležitosti jeho 55. jubilea mapuje jeho tvorbu mezi lety 1983 a 2014.

IVAN EXNER v Galerii Kooperativa - reportáž z instalace výstavy


INFORMACE Z VERNISÁŽE: IVAN EXNER S PŘÁTELI

Ve středu 4.2.2015 proběhla vernisáž k výstavě Ivan Exner s přáteli v Galerii S.V.U. Mánes Diamant. Úvodem pozdravil všechny přítomné předseda spolku Adam Hoffmeister. PhDr. Michael Zachař výstavu uvedl a poté promluvil k přítomným Ivan Exner. Vernisáž proběhla za účasti mnoha hostů a přátel S.V.U. Mánes. Přítomni byli všichni vystavující a i další členové spolku. Příjemná atmosféra večera se prodloužila až do pozdních večerních hodin.

Projev Ivana Exnera na vernisáži


POZVÁNKA NA VÝSTAVU: IVAN EXNER S PŘÁTELI

Od 5. 2. do 27. 3. 2015, Galerie Diamant

Ivan Exner řádný člen a jednatel S.V.U. Mánes slaví v tomto roce 55 jubileum a při této příležitosti spolek pořádá výstavu IVAN EXNER S PŘÁTELI. Výstava je dialogem díla Ivana Exnera a jeho přátel Andreye Ballardiniho, Emila Cimburky, Igora Hlavinky, Evy Chmelové, Františka Jiroudka, Markéty Jírové, Jiřího Kaloče, Josefa Klimeše, Aleše Knotka, Josefa Lieslera, Arnošta Paderlíka, Jaromíra Rybáka a Jasana Zoubka. Je ukázkou rozdílných i shodných pohledů, témat, zpracování. Je o přátelství, kdy nemusíme vidět stejně a přesto se respektujeme, rozumíme, protože řemeslo, které nás spojuje je naše a má smysl.

POZVÁNKA


JAROMÍR RYBÁK

Videoprocházka nejen retrospektivní výstavou, ale rovněž zákulisím tvorby člena Spolku.

Jaromír Rybák Cesty za skleněným grálem - reportáž z retrospektivní výstavy


SPOLEK NA ZÁMKU

Další zastavení v místech, kde pobývala Amálie Mánesová ...

S.V.U. Mánes na Zámku ve Vrbičanech 2014 - ohlédnutí


Vážení přátelé a příznivci S.V.U. Mánes,

dovolte nám Vás přivítat v novém roce 2015. Doufáme, že to bude rok plný inspirace, konstruktivních dialogů a vzájemného respektu. Spolek a jeho členové pro Vás i v letošním roce připravuje mnoho zajímavých a krásných výstav, diskusí a přednášek, o kterých Vás budeme pravidelně informovat na našich stránkách. Děkujeme Vám za Vaši přízeň a doufáme, že i v tomto roce budeme důstojně obhajovat tradici našich zakladatelů a spolek svou činností potvrdí svou významnou roli v české kultuře a společnosti.